فمینیست چیست؟

دسته‌بندی: چی بخونیم؟ , کتاب
تاریخ: 8 مهر 1399
بازدید: 115 views

برای پاسخ به این سوال نگاهی بر کتاب ما همه باید فمینیست باشیم از چیما ماندا انگوزی آدیچی می اندازیم .

اگر به تاریخ جوامع مختلف نگاهی بندازیم ،زنان و مردان همیشه به دنبال عدالت و حق خواهی بوده اند
..
در گذشته جامعه مرد سالار و پدر سالار بستری را برای خشونت و ظلم در قبال زن و ازدواج یک نوع نهاد غیر عادلانه شمرده میشد .. همچنین آموزه های دینی و عمومی در گذشته هم زن را یک موجود اغواگر ودغل باز که دراختیار مرد قرار گرفته است نشان میداد ..
به همین دلایل در طول تاریخ انقلاب ها و جنبش هایی در زمینه های فرهنگی سیاسی اتماعی رخ داده که همه با هدف برابری حقوق بوده ..
فمینیسم هم از جنس همین انقلاب ها و جنبش هاست .. در کل به مجموعه جنبش های سیاسی، اجتماعی،فرهنگی و اقتصادی که با هدف برابری حقوق زنان و مردان صورت می گیرد جنبش فمینیستی می گویند.
یک فمینیست مرد یا زنی است که میگوید (بله، ما امروز در رابطه با جنسیت با مشکلی مواجه هستیم، و باید آن را حل کنیم .باید بهتر از این عمل کنیم.) “متن کتاب”

فمینیست خواهان برابری است نه برتری!

در ادامه برای آشنایی بیشتر با تاریخ فمینیس اموا فمینیستی را بررسی می کنیم.

امواج فمینیستی

فمنیسم یک واژ فرانسوی که برگرفته از کلمه (femenia)به معنی زن گرفته شده است ..
در تاریخ جامعه شناسان جریان فمنیستی را به سه موج تقسیم می شود که به اختصار در ادامه توضیح
خواهیم داد .

موج اول:

این موج بین سال های 1830تا 1920اتفاق افتاده است. محرک اصلی این جریان مری ولستون کرافتاست که با نوشتن کتاب حقانیت حقوق زنان تاثیر شگفتی بر این جریان گذاشت.
همچنین کتاب انقیاد زنان در جنجال های سرکوبی در عصر ویکتوریا توانست یک محرک بشمار بیاید ..
در این موج فمینیست ها توانستتند برخی حقوق زنان از جمله حق رای در سال 1918در انگلستان و
1920در آمریکا را کسب کنند

زنان فمینیستی در فرانسه
عکسی از زنان در فرانسه در هنگام موج اول فمینیست و جریان گرفتن حق رای

موج دوم:

از سال 1960نگارش کتاب “جنس دوم ” توسط سیمون دوبوار و کتاب “زن فریب خورده” به قلم بتی فریدن تاثیر بسزایی در شکل گیری این موج داشتند .
همچنین کیت میلت نویسنده «سیاست جنسی» و جرمان گرییر نویسنده کتاب خواجه زن را می توان به عنوان متفکران مهم این موج شناخت .
گسترش آموزش و پرورش، شایستگی زنان برای ورورد به مشاغل متعدد، قانونی شدن سقط جنین، پرداخت دستمزد برابر به زنان، برخورداری از حقوق مدنی برابر و گسترش امکانات کنترل موالید ازجمله دستاورد های مهم موج اول بود که باعث شد فمینیست ها به دنبال شوفایی های بعدی باشند .
موج دوم با هدف نجات زن از دست مردها ورت گرفت که با شعار « زنان بدون مردان» شناخت شد ..
فمینیست ها در این دوره بر این باور بودند که نجات زنان هم تنها از راه اصلاحات تدریجی امکانپذیر
نبود بلکه نیاز به یک فرآیند ریشه ای و انقلابی داشت. چرا که اساسا از نظر فمنیستها نظریه های موجود عمیقا جنسگرا و غیرقابل اصلاح هستند. از همین رو نجات زن را از هر گونه قید و بندی دستمایه
حرکت این موج قرار داشت حتی قید های ارزشی مانند عشق، علاقه، ازدواج، فرزند آوری و همسری…

موج سوم:

از سال 1960تا 1980این موج درپاسخ به اینکه جنبش ها و دست آورد های شکست خورد از یاد
نرفته و زنان یتوانند با استفاده از کلیشه های مرسومی که به آنها عنوان داده میشود احساسی از توانمندی را ایجاد کنند، شکل گرفته است .

ما همه باید فمینیست باشیم

عنوان کتاب پرفروش آمازون است که توسط نویسنده نیجریه ای چیماماندا آدیچی نوشته شده ..
این کتاب با نهایت سادگی و صمیمیت نوشته شده و نویسنده از ما میخواد ک مه ما باید فمینیست باشیم و به این معنا که حقوق اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و مساوات جنسیتی زنان را باور داشته باشیم و برای این برابری تلاش کنیم.
آدیچی در متن کتاب از فمینیست این چنین یاد می کند:
به تعریف من، فمینیست، مرد و یا زنی است که اعتقاد دارد درست است که در دنیای امروز ما مشکل جنسیتی وجود دارد، اما ما باید آن را حل کنیم و بهتر عمل نماییم. همه ی ما چه مرد و چه زن، باید برای بهتر شدن این شرایط کاری انجام دهیم.
همچنین در پشت جلد کتاب نوشته شده است:
فرهنگ مردم را نمی سازد، این مردم هستند که فرهنگ را می سازند. اگر این حقیقت داشته باشد که انسانیت زنان در فرهنگ ما وجود ندارد، باید آن را در فرهنگ خودمان جای بدهیم و نهادینه کنیم.

چیما ماندا انگوزی ادیچی نویسنده نیجریه ای
چیماماندا انگوزی آدیچی نویسنده کتاب ما همه باید فمینیست باشیم

درباره کتاب

با اینکه جوامع پیشرفت کرده و زنان همپای مردان درتمام عرصه ها فعالیت میکنند ، هنوز هم برخی از کشورها (حتی کشور های توسعه یافته و دارای فرنگ غنی) آنه که باید و شاید به حقوق زنان و شایستگی زنان اهمیت نمی دهد.
نویسند کتاب هم در یکی از همین جوامع بزرگ شده و به عنوان یک زن مورد ظلم ها و ناعدالتی ها قرار گرفته ..
او در این کتاب برخی از این رفتار های خشن و خصومت آمیز را به تصویر کشیده . او می خواهد به مخاطب خود یاد دهد که فمینیست بودن به معنای برتری زن نسبت به مرد نیست و بلکه به معنای برابری است. برابری در فرصت ها، در موقعیت های اجتماعی، در موقعیت های سیاسی و…
خواندن این کتاب یک جورایی برای همه واجب است زنان باید بخوانند تا از حقوق خود آگاه شوند و مردان باید بخوانند تا از حقوق زنان آگا و به آن احترام بگذارند .

کتاب ما همه باید فمینیست باشیم
کتاب ما همه باید فمینیست باشیم

قسمت هایی از متن کتاب ما هم باید فمینیست باشیم

مردان حاکمان جهان هستند. این حس مربوط به هزاران سال پیش است، زیرا از روزی که بشر شروع به زندگی بر روی زمین کرد در حقیقت، قدرت فیزیکی مهم ترین ویژگی برای بقا محسوب می شد.بخشی از کتابهر زمان که بخواهم در یک رستوران نیجریه ای با یک مرد قدم بزنم.

گارسن به آن مرد خوشامد میگوید و مرا نادیده می گیرد.

این گارسن ها محصول جامعه ای هستند که به آن ها آموزش داده است که مردها مهم تر از زنان هستند و من می دانم که آن ها قصد آزار کسی را ندارند، اما این چیزی است که از نظر آن ها عاقلانه است .

بخشی از کتاب


ما به دخترهای مان شرم و حیا را می آموزیم. پاهایت را بپوشان. خودت را جمع و جور کن. ما این احساس را که شما از بدو تولدتان زن و ذاتا گناهکار هستید را در آن ها پرورش می دهیم. وقتی که دخترها رشد می کنند و تبدیل به زن ها می شوند نمی توانند از تمایلات شان بگویند، آن ها سکوت اختیار می کنند و نمی توانند صادقانه از آن چه که بدان فکر می کنند حرف بزنند و تظاهر کردن و دروغ گفتن را به شکل هنرمندانه ای به نمایش می گذارند

بخشی از کتاب


هر زمان که بخواهم در یک رستوران نیجریه ای با یک مرد قدم بزنم، گارسن به آن مرد خوشامد میگوید و مرا نادیده می گیرد. این گارسن ها محصول جامعه ای هستند که به آن ها آموزش داده است که مردها مهم تر از زنان هستند و من می دانم که آن ها قصد آزار کسی را ندارند، اما این چیزی است که از نظر آن ها عاقلانه است.

بخشی از کتاب


فاطمه میرزاده

دیدگاه‌ها

زهرا محمدزاده در 21 مهر 1399 گفته:

کاملا درسته. 👍

پاسخ

رفتن به بالای صفحه

آدرس: مشهد، میدان آزادی، دانشگاه فردوسی، پشت سازمان مرکزی دانشگاه، نمایشگاه و فروشگاه کتاب انتشارات دانشگاه فردوسی مشهد

تلفن: 05138802666